ganadores de los critics choice awards 2023.
TELEVISIÓN
Mejor serie dramática
“Andor”
“Bad Sisters”
“Better Call Saul” *GANADOR
“The Crown”
“Euphoria”
“The Good Fight”
“House of the Dragon”
“Severance”
“Yellowstone”
Mejor actor en una serie dramática
Jeff Bridges, “The Old Man”
Sterling K. Brown, “This Is Us”
Diego Luna, “Andor”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul” *GANADOR
Adam Scott, “Severance”
Antony Starr, “The Boys”
Mejor actriz en una serie dramática
Christine Baranski, “The Good Fight”
Sharon Horgan, “Bad Sisters”
Laura Linney, “Ozark”
Mandy Moore, “This Is Us”
Kelly Reilly, Yellowstone”
Zendaya, “Euphoria” *GANADORA
Mejor actor secundario en una serie dramática
Andre Braugher, “The Good Fight”
Ismael Cruz Córdova, “The Lord of the Rings: The Rings of Power”
Michael Emerson, “Evil”
Giancarlo Esposito, “Better Call Saul” *GANADOR
John Lithgow, “The Old Man”
Matt Smith, “House of the Dragon”
Mejor actriz secundarioa en una serie dramática
Milly Alcock, “House of the Dragon”
Carol Burnett, “Better Call Saul”
Jennifer Coolidge, “The White Lotus” *GANADORA
Julia Garner, “Ozark”
Audra McDonald, “The Good Fight”
Rhea Seehorn, “Better Call Saul”
Mejor serie de comedia
“Abbott Elementary” *GANADOR
“Barry”
“The Bear”
“Better Things”
“Ghosts”
“Hacks”
“Reboot”
“Reservation Dogs”
Mejor actor en una serie de comedia
Matt Berry, “What We Do in the Shadows”
Bill Hader, “Barry”
Keegan-Michael Key, “Reboot”
Steve Martin, “Only Murders in the Building”
Jeremy Allen White, “The Bear” *GANADOR
D’Pharaoh Woon-A-Tai, “Reservation Dogs”
Mejor actriz en una serie de comedia
Christina Applegate, “Dead to Me”
Quinta Brunson, “Abbott Elementary”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Renée Elise Goldsberry, “Girls5eva”
Devery Jacobs, “Reservation Dogs”
Jean Smart, “Hacks” *GANADOR
Mejor actor secundario en una serie de comedia
Brandon Scott Jones, “Ghosts”
Leslie Jordan, “Call Me Kat”
James Marsden, “Dead to Me”
Chris Perfetti, “Abbott Elementary”
Tyler James Williams, “Abbott Elementary”
Henry Winkler, “Barry” *GANADOR
Mejor actriz secundaria en una serie de comedia
Paulina Alexis, “Reservation Dogs”
Ayo Edebiri, “The Bear”
Marcia Gay Harden, “Uncoupled”
Janelle James, “Abbott Elementary”
Annie Potts, “Young Sheldon”
Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary” *GANADORA
Mejor miniserie
“The Dropout” *GANADOR
“Gaslit”
“The Girl from Plainville”
“The Offer”
“Pam & Tommy”
“Station Eleven”
“This Is Going to Hurt”
“Under the Banner of Heaven”
Mejor película hecha para televisión
“Fresh”
“Prey”
“Ray Donovan: The Movie”
“The Survivor”
“Three Months”
“Weird: The Al Yankovic Story” *GANADOR
Mejor actor en una miniserie o película hecha para televisión
Ben Foster, “The Survivor”
Andrew Garfield, “Under the Banner of Heaven”
Samuel L. Jackson, “The Last Days of Ptolemy Grey”
Daniel Radcliffe, “Weird: The Al Yankovic Story” *GANADOR
Sebastian Stan, “Pam & Tommy”
Ben Whishaw, “This is Going to Hurt”
Mejor actriz en una miniserie o película hecha para televisión
Julia Garner, “Inventing Anna”
Lily James, “Pam & Tommy”
Amber Midthunder, “Prey”
Julia Roberts, “Gaslit”
Michelle Pfeiffer, “The First Lady”
Amanda Seyfried, “The Dropout” *GANADORA
Mejor actor secundario en una miniserie o película hecha para televisión
Murray Bartlett, “Welcome to Chippendales”
Domhnall Gleeson, “The Patient”
Matthew Goode, “The Offer”
Paul Walter Hauser, “Black Bird” *GANADOR
Ray Liotta, “Black Bird”
Shea Whigham, “Gaslit”
Mejor actriz secundaria en una miniserie o película hecha para televisión
Claire Danes, “Fleishman Is in Trouble”
Dominique Fishback, “The Last Days of Ptolemy Grey”
Betty Gilpin, “Gaslit”
Melanie Lynskey, “Candy”
Niecy Nash-Betts, “Dahmer, Monster: The Jeffrey Dahmer Story” *GANADORA
Juno Temple, “The Offer”
Mejor serie en lengua extranjera
“1899”
Borgen”
“Extraordinary Attorney Woo”
“Garcia!”
“The Kingdom Exodus”
“Kleo”
“My Brilliant Friend”
“Pachinko” *GANADOR
“Tehran”
Mejor serie animada
“Bluey”
“Bob’s Burgers”
“Genndy Tartakovsky’s Pripmleal”
“Harley Quinn” *GANADOR
“Star Trek: Lower Decks”
“Undone”
Mejor talk show
“The Amber Ruffin Show”
“Full Frontal with Samantha Bee”
“The Kelly Clarkson Show”
“Last Week Tonight with John Oliver” *GANADOR
“Late Night with Seth Meyers”
“Watch What Happens Live with Andy Cohen”
Mejor especial de comedia
“Fortune Feimster: Good Fortune”
“Jerrod Carmichael: Rothaniel”
“Joel Kim Booster: Psychosexual”
“Nikki Glaser: Good Clean Filth”
“Norm Macdonald: Nothing Special” *GANADOR
“Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early”